Tehotné maminy s druhým, tretím, ... bábätkom máte nárok na príspevok!

Autor: Katarína Kviatková | 21.6.2018 o 9:28 | (upravené 26.6.2018 o 11:42) Karma článku: 9,55 | Prečítané:  4047x

Maminy druhorodičky, resp. tie ktoré majú aspoň 1 dieťa do 3 rokov a čakajú ďalšie, majú nárok na jeden príspevok, o ktorom sa ľudskou rečou veľmi málo hovorí.

Tento článok som sa rozhodla napísať, aby som tak rozšírila povedomie o možnosti získať doteraz pre mnohé maminy neznámy finančný príspevok (druho-, treťo- a viacrodičky).

 

Jedná sa o Príspevok na starostlivosť o dieťa v sume 41,10EUR/ mesiac.

 

Tento príspevok je známy ako „jasličkový“ v sume 280EUR, a to v prípade, keď starostlivosť o dieťa je zabezpečovaná v súkromných jasliach, (súkromnom zariadení, fyzickou osobou so živnosťou, resp. občianskym združením), v sume 80EUR, keď je starostlivosť zabezpečovaná prostredníctvom štátnych jaslí. Dostávam sa k podstate tohto článku. Na príspevok v sume 41,10EUR/ mesiac má nárok tá mamina, ktorá sa stará o staršie dieťa do 3 rokov a nastupuje na materskú dovolenku s druhým dieťaťom. Status materskej dovolenky sa vníma ako jej zamestnanie,preto jej vzniká nárok na príspevok. Je to tak aj v prípade starostlivosti o dieťa inou fyzickou osobou bez živnosti.

 

Príspevok 41,10EUR/ mesiac vám vyplatia od nástupu na materskú až do šiesteho týždňa života mladšieho dieťaťa. V prípade, že ste v mesiaci nástupu na materskú dostali aj rodičovský príspevok, nárok v tomto mesiaci zaniká. 

 

Uvediem svoju osobnú skúsenosť. Čakali sme druhé dieťa, prvé malo niečo vyše roka. Nástup na materskú dovolenku mi doktor stanovil na 30.01.2018 (34tt tehotenstva), nakoľko termín pôrodu bol 13.03.2018. V januári som ešte dostala rodičovský príspevok, preto nárok vznikol až od 01.02.2018. Keďže mi termín pôrodu ešte počas posledného mesiaca presunuli na 23.03.2018 a bábätko sa narodilo až 29.03.2018, 6 týždňov po narodení pripadlo na 10.05.2018. Nárok tým pádom trval až do mája 2018. Celkovo vznikol nárok počas 4 mesiacov, príspevok bol vyplatený v júni 2018 a predstavoval celkovú sumu 164,40EUR. 

 

Z byrokratického hľadiska, podanie žiadosti nie je o nič náročnejšie, ako to, ktoré už máte za sebou v súvislosti s príspevkom pri narodení dieťaťa. Dokladala som rodný list staršieho dieťaťa, rozhodnutie o materskej dovolenke zo Sociálnej poisťovne a OP. No v prípade, že tieto doklady už Úrad od vás obdržal pri predchádzajúcich žiadostiach, nemali by byť viac povinné.

 

Ak pomohol tento článok aspoň jednej mamine, splnil svoj účel :slight_smile:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?